İnternet sitelerinin %80’ine hayat veren PHP hakkında her şey 20-21 Mayıs’ta PHPKonf’ta konuşulacak

PHPKonf Afiş

Teknoloji anketlerinin verilerine göre tüm web sitelerinin yaklaşık %80’inde PHP kullanılıyor. Türkiye’de de en çok tercih edilen programlama dilleri arasında yer alıyor. 1994 yılında Rasmus Lerdorf tarafından icat edilen PHP programlama dili yedinci versiyonuna ulaşmış durumda. İlk günden bu yana sürekli gelişen ve modern özelliklere kavuşan dil son versiyonu ile 2 kata varan performans artışı sağlayabiliyor. PHP kullanan siteler arasında Facebook.com, Wikipedia.org, Wordpress.com gibi çok kullanılan siteler de bulunuyor.

Türkiye’de PHP konusunda 2014 yılından bu yana İstanbul PHP topluluğu tarafından düzenlenen PHPKonf, bu yıl 20-21 Mayıs tarihlerinde Peak Games ana sponsorluğunda Nişantaşı Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde gerçekleşecek. Bu yıl konferansta yine tüm dünyadan PHP ve ilgili alanlarda çalışan önemli yazılım uzmanları, web geliştirme üzerine en güncel teknolojiler, yazılım güvenliği, geliştirme araçları ve süreçleri ile ilgili tecrübelerini paylaşacak. Oturumlar ve konuşmacıların bilgilerine buradan göz atabilirsiniz.

PHPKonf, ilk defa 2014 yılında IstanbulPHP topluluğu tarafından yerel bir konferans olarak başlatılmıştı. Sonraki yıllarda uluslararası konuşmacı ve katılımcıların dahil olması ve workshopların eklenmesiyle internetin en çok kullanılan programlama dili ile ilgili bir geliştirici festivaline dönüştü. Bu zamana kadar dilin mucidi olan Rasmus Lerdorf, en çok tercih edilen PHP projelerinden Symfony’nin kurucusu Fabien Potencier ve daha bir çok tanınmış geliştiriciyi konuşmacı olarak ağırladı.

Yazılım dünyasının bir araya geleceği PHPKonf için biletinizi aşağıdan alabilirsiniz: